Конституція – це основний закон держави.

Це невелика книжечка, але наскільки глибока й важлива, чітка й цікава.

Це – шлях у цивілізований світ.

Конституція Пилипа Орлика – перша Конституція в Європі.

І тут маємо привід для гордості. Наша перша Конституція, відома як Конституція Пилипа Орлика, прийнята 5 квітня 1710 року, була однією з перших не лише у Європі, а й у світі.

Конституція Орлика – це один із якорів української ідентичності. І минулого року вона вперше побувала вдома, в Україні. Була виставлена в Києві.

Зараз ми сприймаємо її, як дійсно конституційний документ, який на вищому законодавчому рівні врегульовував правовий статус держави – Війська Запорозького.

Конституція Пилипа Орлика відображає не лише спробу правової організації державної та правової традиції українського народу, а й зміни владних відносин. Для українців 21-го сторіччя цей документ є одночасно і дороговказом, адже в ньому є багато положень, які є актуальними і до цього часу. Ця Конституція промовляє нам, що ворогом України є Московська держава, яка нападає, пригнічує, обкрадає Україну і обмежує її права. Не дивлячись на те, що цьому документу понад 300 років, він нас подумки змушує замислитись, що ті старі виклики нікуди не щезали й сьогодні.

Попри те, що сучасний Основний Закон України  відрізняється від Конституції Пилипа Орлика, у них є одна спільна риса – обидва документи засвідчують потребу суспільства жити за законом. Адже дотримання прав та свобод людини є гарантією для розвитку суспільства.

Тому звернення до історичного досвіду цього документа – це звернення до державних і правових ідей, які становлять історико-правову основу для загальнонаціональної ідеї політичного характеру, ідеї, що виражає саму суть духу українського народу.

Конституція Пилипа Орлика містить наступні положення:

  • передбачається підпорядкування Київської митрополії Апостольському трону Константинопольському;
  • визначаються державні кордони;
  • вказується на необхідність миру з Кримською державою;
  • закріплюється необхідність захисту та підтримки Війська Запорізького;
  • влада гетьмана обмежується та контролюється. Конфлікт між гетьманом та іншою стороною вирішується у судовому порядку (таке положення є відверто прогресивним для того часу);
  • розділяються особисті слуги гетьмана та державні службовці, що йому підлеглі;
  • державна скарбниця виходить за межі гетьманської власності та компетенції;
  • визначається обов’язком гетьмана захищати людей від утисків і зловживань, долати корупцію, призначати на посади не за хабарі, а лише на основі голосування;
  • передбачається захист вдів і сиріт;
  • столицею визначається місто Київ. Містам підтверджуються самоврядні права.

Неодмінно на нашій рідній землі настане довгоочікуваний мир і на Україну чекає світле майбуття. Наші здобувачі освіти нарешті підуть до школи. Де продовжать вивчати історію, культуру, побут, звичаї та традицій України, що таке свобода і боротьба, що таке права і обов’язки, що таке Конституція України і які у неї славетні правові предки.

Ми, молодь – розумна й сильна, майбутнє України. Шануватимемо минуле та ставатимемо кращими, плекатимемо в собі найкращі риси патріота в ім’я майбутнього нашої Батьківщини, у єдиній країні.

А кому, як не нам – молодим, виражати волю всього народу.

Як і наші попередники – Володимир Великий, запорожці – ми будемо, з гордістю нести Державний Герб – золотий тризуб на тлі небесної блакиті, що символізують життєдайну силу сонця. Це символи єднання землі і неба, символи миру і щастя.

Не можна бути справжнім громадянином своєї країни, коли ти не усвідомлюєш свого коріння та не знаєш історії свого народу.

Вивчаймо історію своєї держави!

Переглянути конституцію можна в документах нижче:

Категорії: НОВИНИ ШКОЛИ

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.